0232 441 7 600  - 0545 300 6 065  - 0212 962 0 404

BÜYÜK İRAN TURU
1. TUR : 05 - 11 Nisan 2020 - 2. TUR : 17 - 23 Kasım 2020

980.00 € den itibaren fiyatlar
EN İYİ FİYAT
Kampanya Son Tarih 10.12.2019

Avantajlı taksit seçenekleri için lütfen arayınız.


  • FİYATLAR
  • OTELLERİMİZ
  • İLAVE BİLGİLER
  • FOTO / VİDEO
  • YORUMLAR
Açıklama İki Kişilik Odada Kişibaşı İlave Yatak Tek Kişi Çocuk (3-12 Yaş)
1. TUR : 05 - 11 Nisan 2020 - 2. TUR : 17 - 23 Kasım 2020 980 €
6860 TL
980 €
6860 TL
1380 €
9660 TL
780 €
5460 TL
BÜYÜK İRAN TURU

İstanbul'dan Uçaklı Büyük İran Turu 7 Gece 8 Gün 
1. TUR : 05 - 11 Nisan 2020 - 2. TUR : 17 - 23 Kasım 2020

TEBRİZ - ŞİRAZ - YEZD - İSFEHAN - KAŞHAN - TAHRAN
Tebriz Gezisi, Zerduş Ateş Tapınakları ile ünlü Yezd Şehri, Mısır Çölünde Safari ve Deve Turu, 

1. GÜN : İSTANBUL - TEBRİZ 

İstanbul havalimanından Tebriz şehrine doğru yola çikiyoruz. Tebriz'e ulaştıktan sonra bizi bekleyen otobüsümüzle buluşup turumuza başlıyoruz. Tebriz’de Gök Mescit – Belediye Müzesi – Cuma Mescidi ve Ark Gezileri yapıyoruz. Türk Dilinin Büyük Şairlerinden Şehriyarın Kabrinin de bulunduğu Makberetüş-Şuera ( Şairler Kabristanlığı ) ziyaret ediyoruz. Öğle yemeğiden sonra Tebriz'in en önemli kapalı alış veriş merkezi olarak kabul edilen içinde 20 Kervansarayın bulunduğu tarihi çarşıyı geziyoruz. Tebriz turumuzun ardından Konaklama yapacağımız otelimize yerleşiyoruz. 

2. GÜN : TEBRİZ - ŞİRAZ (İçhat Uçuşu) 

Sabah Kahvaltımızın ardından Tebriz şehrinden Şiraz'a iç hat uçaklarıyla uçuşumuzu yapıyoruz. Güzel Şiraz kentine vardıktan  sonra otelimize gidip odalarımızda yerleşiyoruz. Kısa bir moladan sonra İran'ın güzel kentinden Şiraz şehrinde gezimize başlayacağız. Şiraz'da Nasirolmolk camisi ilk durağımız, sona Narencestan Sarayını ziyaret ediyoruz. Vakil pazarına kısa bir yürüyüşten sonra ulaşıyoruz. Güzel Vakil pazarı, en ünlü geleneksel İran pazarlarından biridir. Karim Han Zand (1172-1193 AH) emrinde inşaa edilen bu pazar şimdi Şiraz'ın merkezinde Doğu Shohada Meydanında bulunuyor. Göreceğimiz yerlere ek olarak, camii ve Vakil tarihi hamamı gibi yerler var. Vakil hamamı, Zandieh döneminde Karim Han Zand tarafından yaptırılmıştır. Bu hamam, Şiraz şehir merkezinde vakil bazarı, vakil camiisi gibi Zandiyan dönemi binalarının yakınında yer almaktadır. Bu hamamın muhteşem kısımları Şah'ın adına özgü olan Şah adının bir parçasıdır. Öğlen yemeyinden sonar eram baçesinden geçerek HAFEZ şairin mezariını göreceğiz. Akşam saatlerinde otelize yerleşiyoruz. 

3. GÜN : ŞİRAZ - PERSPOLİS - ROSTAM - YEZD 

Sabah kahvaltıdan sonra otelimizden ayrılacağız ve Yezd'e doğru ilerleyeceğiz. 50 km sonra görkemli Pers İmparatorluğu'nun (Achaemenid) merkezi olan Marvdasht şehrine varıyoruz. Eski Persepolis kasabasına gidiyoruz ve Pers İmparatorluğunun ve bu anıtın mimarisini ziyaret ediyoruz. Persepolis inşaatlarına M.Ö. 512 yılında başlayan ve 150 yıl süren görkemli saraylardan oluşan bir Antik Kenttir. Persepolis bir yandan Rahmat Dağı'nın ve Marvdasht'ın diğer tarafında geniş bir alanda yer almaktadır. Bu kraliyet sarayları, Yunanlıların Persepolis olarak adlandırdığı Parsian City ile birlikte inşa edilmiştir. Persepolis'i ziyaret ettikten sonra, yanında bulunan Rostam'ın antik bölgesine gidiyoruz. Rustam'de, Elamit, Achaemenid ve Sasan dönemlerinin eserlerini görüyoruz. Ayrıca, Darius ve Xerxes, Artaxerxes I ve Darius II gibi birkaç büyük Achaemenid krallığının mezarı Rustam'dedir. Bunların dışında, Babcan’ın Artakserks döneminden, Shapur I’in Roma İmparatoru’na kazandığı zaferden de birçok önemli rolyefler vardır. Gezilerimizin ardından, Pers İmparatorluğunun diyarından, pasargad tarihi kentine ve Achaemenid'lerin kurucusu SYRUS un mezarini göreceğiz. Turlarımızı tamamlayıp Yezd'e ulaşıyoruz. Akşam saatlerinde otelimize yerleşiyoruz. Akşam konaklama Yezd'de.

4. GÜN : YEZD - İSFAHAN 

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrasında Zerdüştlerin kutsal şehri, kum sarısı mimarisi ile bizi geçmişe taşıyacak olan Yezd şehrinde turumuza başlıyoruz. Şehrin tarihi bölümünde İran’ın en yüksek minarelerine sahip Cuma Camiine varıyoruz, Cuma camii, Çakmak Meydanı, kapalı çarşılar, su müzesi gezileri ve Zorane olarak tabir edilen geleneksel İran spor salonunda def eşliğinde kahramanlık türküleri, mersiyeler eşliğinde binlerce yıldır süregelen spor faaliyetlerini izliyoruz. Yezd şehrinde alışveriş için tarihi pazarlardan Han Pazarı, Pencah Ali Pazarı ve Kuyumcular pazarı gezileri, alışveriş olanağı buluyoruz. Zerdüştlerin Ateşkede dedikleri Ateş tapınaklarını Zerdüştlerin kutsal kitabı olan en eski İran Fars dili (Pehlevi) ile yazılmış Avesta kitabında tasvir edilen Kuşadam kutsalının görüyoruz. Yezd’in ünlü Rüzgar Kulelerini bu turmuzda yakından tanıyoruz. Yezd şehrinde İran’ın en uygun fiyatlı halı, kilim gibi hediyelik eşya alışverişi, meşhur Yezd tatlılarının (Sohan) tadılmasına, Zerdüştlerin ölülerini kuşların yemesi için bıraktıkları şehrin dışında yer alan Dakme (Suskunlar Kuleleri) ve şehrin keşfine olanak tanıyan serbest zamanın ardından akşam saatlerinde İsfahan'a doğru yola çıkıyoruz. Akşam konaklama İsfahan'da. 

5.GÜN : İSFAHAN 

Sabah kahvaltımızın ardından, İsfehanda turumuza başlıyoruz. İsfahan şehrinin yakınlarında yer alan Suffe dağına gidiyoruz. Zağros sıradağlarının İsfahan şehrinin görülebildiği Suffe dağınının morfolojik oluşumunu ve İsfahan vadisinin görüldüğü manzara noktası gezimiz sonrası İsfahan şehir merkezine dönüyoruz. Bugünkü İran’ın kuzey bölgesinden Şah Abbas tarafından zorunlu göçe tabi tutularak İsfahan’a yerleşen Ermeni cemaatinin tarihi katedrali Vank katedrali geziyoruz. Dünyanın çok az şehrinde bulunan İsfahan Müzik Müzesi gezisi, İran müziğinin geçmişten günümüze örneklendiği canlı performansın izlenmesi sonrası İsfahanda Türk tarihi açısından çok önemli bir ziyaret yeri olan Sultan Alparslan’ın oğlu Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah, Melikşah’ın oğlu Sultan Berkyaruk, Sultan Melikşahın eşi Türkhan Hatun  ve Selçuklu Devlet sisteminin kurucusu, devlet içinde yüksek bürokrasinin önemini en iyi anlatan Siyasatname kitabının yazarı Büyük Selçuklu veziri Nizamımülk’ün kabirlerinin ziyaret ediyoruz. Zayende nehri üzerinde kurulu muhteşem bir köprü olan Hacu köprüsü gezisi sonrası serbest zaman veriyoruz. "Dünyanın yarısı" ismiyle anılan İsfehan daki zamanımızın ardından otelimize geçiyoruz. Akşam konaklama İsfehan'da. 

6. GÜN : İSFEHAN - KASHAN - TAHRAN 

Kahvaltıdan sonra güzel Kaşan şehrine doğru yola çıkacağız, Kaşan'a giderken Mısır çölünün güzel doğasını göreceğiz. İran'ın turizm endüstrisindeki çöller özel bir yere ve çok sayıda meraklıya sahip. Bu yerde develeri yakından izleyebilir ve çöl gezilerini keşfedebiliriz. Orta İran’ın en güzel şehirlerinden biri olarak bilinen ve yaklaşık 300.00 kişilik nüfusa sahip olan Kaşan’a doğru hareket ediyoruz. Kaşan’a varışımıza istinaden UNESCO Dünya Miraslar Listesi’nde yer alan Tabatabaei Evleri’ni, Boroujerdi Evleri’ni ve Fin Bahçeleri’ni ziyaret ediyoruz. Tebrizli bir halı tüccarının Türk eşine yaptırdığı büyük ve gösterişli bir konak olan Tabatabaei, Kaşan’daki en ünlü konaklardan biridir. Borujerdi evi, İranlı zengin bir tüccar olan Borujerdi’nin hayattayken yaşadığı yerdir. Klasik İran mimarisinde inşa edilen Fin Bahçesi, Safevi, Zandiyeh ve Kaçar dönemlerinin mimari etkisini yansıtmaktadır. Turumuzun ardından Kashan gezimizin ardından Tahran'a doğru yola çıkıyoruz. Akşam konaklama Tahran'da 

7. GÜN : TAHRAN

Sabah kahvaltımızın ardından Tahran gezimize başlıyoruz. Özgürlük Meydanı anlamına gelen Azadi Meydanı, İran’ın başkenti Tahran’ın simgelerinden birisidir. İsfahan’daki Nakş-ı Cihan Meydanı’ndan sonra İran’ın en büyük meydanıdır. Ardından Şahların ikametgahı olan Gülistan Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. İran’ın başkenti Tahran’ın güneyinde, Erg Meydanı'nın yakınında eski Tahran surlarının sınırları içerisinde Kaçar Hanedanı dönemine ait bir saraydır. Saray gezimizin ardından İran Ulusal Müzesi ziyareti yapıyoruz. İran Ulusal Müzesi 1937’de açılmıştır. Müzede Antik Pers eserleri, Medler, Ahameniş İmparatorluğu eserleri sergilenmektedir. Sonrasında Saadabad Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. Saadabad Sarayı Pehlevi Hanedanı tarafından 3000 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilmiştir. Saadabad Sarayı hanedanlık döneminde yazlık sarak olarak kullanılmaktaydı. Hanedanlık döneminin son bulması ile müzeye çevrilmiştir. Turumuza İran Ulusal Mücevher Müzesi ile devam ediyoruz. Kraliyet mücevherlerinin ihtişamına tanıklık ettikten sonra otelimize dönüyoruz. Gecelememiz Tahran’daki otelimizde.

Dileyen misafirlerimiz Ekstra Geleneksel Akşam Yemeği Turu'na katılabilirler.İran mutfağı’nın farklı sunum ve tatlarını deneyimleme fırsatı yakalayacak ve geleneksel İran müzikleri eşliğinde keyifli bir akşam geçireceğiz.
Ekstra Geleneksel Akşam Yemeği Turu

8. GÜN : TAHRAN - İSTANBUL 

Tahran modern, kalabalık ve hareketli bir metropol olmasına rağmen, yüksek binalar ve bükümlü caddeler arasında, ulusal halı müzeleri, mücevherler ve saraylar gibi değerli hazineler sahıbdır. Nazik bir anne olan Alborz dağları, kentin 250 yıldır süren tutsaklığını benimsemiş, Azadi Kulesi ve Milad Kulesi'nin sembolizmiyle dünyalar arasında ünlü olan İran'ın başkenti, doğa, tarih, teknoloji ve endüstri ile geniş ve büyük bir metropoldür. Tahran şehrının turistik merkezleri sayısızdır. Uçak saatimize göre verilen serbest zamanın ardından havalimanına geçiyoruz. Tahran - İstanbul uçuşumuzla turumuzu sonlandırıyoruz. 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler 

* İstanbul - Tebriz Uçak Biletleri
* Tebriz - Şiraz iç hat uçak Bileti
* Tahran - İstanbul Uçak Biletleri
* Tüm Turlar
* Profesyonel Türkçe ve Farsça Rehberlik Hizmetleri
* 7 Gece Hotel konaklaması
* Otellerimizde alınan 7 Sabah Kahvaltısı
* Zorunlu Seyahat Sigortası

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

* Kişisel harcamalar, Alışverişler
* Müze Giriş Ücretleri
* Tüm Öğlen ve Akşam yemekleri
* İzmir ve diğer şehirlerden İstanbul uçak bağlantısı

************************************************************

KAMPANYALARDAN HABERDAR OLMAK İSTİYORUM

A Grubu Seyahat Acentası Türsab Belge No: 7346 - Bu site İz Bırakanlar Seyahat Acentası'na aittir, sitedeki yazı ve resimler izinsiz kullanılamaz.