Batı Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Batı Karadeniz'de Gezilecek Yerler

Safranbolu – Karabük

Safranbolu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

İnanması zor; ancak bugün Karadeniz’in en önemli illerinden biri olan Karabük, esasen bir dönemler Safranbolu’ya bağlı bir köymüş. Safranbolu ise şu an itibariyle aynı şehrin bir ilçesi durumunda. Yerleşim yeri olarak Karabük, Safranbolu’yu geçti ama popülerlik düzeyinde Safranbolu’nun hala gerisinde diyebiliriz. Şehrin sembol yerlerinden biri olan Safranbolu, Arnavut kaldırımlı sokakları ve tarihi evleriyle ön planda. Ahşap Osmanlı evlerinin yarattığı otantik atmosfere bayılacaksanız. Batı Karadeniz turunuza Safranbolu’yu muhakkak eklemelisiniz. Detaylar Safranbolu yazımızda.

 

Valla Kanyonu – Kastamonu

Valla Kanyonu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Kastamonu’da yer alan Valla Kanyonu, en az adı kadar ilginç bir destinasyon. Valla Kanyonu’nun en önemli özelliği, dünyanın şu anda en derin ikinci kanyonu olmasıdır. Muratpaşa köyü çevresinde yer alan Valla Kanyonu’nun belli bölümleri sadece profesyonellere aittir. Bunun dışında kalan bölümde nefis manzaranın tadını gönül rahatlığıyla çıkarabilirsiniz. Bölgede gündelik yaşamda görmenizin mümkün olmadığı çok sayıda yırtıcı kuş ile karşılaşabilirsiniz. Kanyon hakkında detaylar Valla Kanyonu gezi rehberi yazımızda.

Yedigöller Milli Parkı – Bolu

Yedigoller Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Ünü Karadeniz Bölgesi’nin dışına çoktan taşmış olan Yedigöller, yerli ve yabancı turistlerin her dönem akınına uğrayan oldukça özel bir bölge. Bolu’ya bağlı Mengen ilçesinde yer alan Yedigöller, son derece engebeli bir arazi üzerine konuşlanmış durumda. 2 bin hektarlık bir alana yayılan Yedigöller, yaklaşık olarak 65 seneden bu yana milli park statüsünde. Bölgeye adını veren göller, aslında heyelan temelli oluşmuş göller. Oldukça estetik bir görsel sunan bu yedi ayrı göl, aynı zamanda alabalıkların da yaşam alanı.  Göller birbirinden bağımsız iki plato üzerinde yer alır. Göllerin bazıları avlanmak için uygundur. Yedigöller içinde konaklama açısından birkaç misafirhane yer alsa da buraya gelenlerin çoğu çadır kamplarını ya da karavanları tercih ediyor. Detaylar Yedigöller Milli Parkı gezi rehberi yazımızda.

 

Amasra – Bartın 

Amasra Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Bartın’ın en önemli ilçesi olarak öne çıkan Amasra’nın yaklaşık olarak 3 bin yıllık bir tarihi bulunuyor. Tarihte Samastro olarak bilinen ilçe, farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmanın tüm avantajlarına sahip. Konumu itibariyle Cenovalılardan Bizans’a kadar pek çok uygarlık için bir ticaret merkezi olmayı başarmıştır. Bu durumda elbette bölgeye ait limanın etkisi yadsınamaz. Amasra’nın bu tarihsel dokusu, büyük ölçüde bugüne yansımış durumda. Amasra Kalesi ve Amasra Müzesi haricinde, Tarihi Fatih Camii, Çekiciler Çarşısı, Kemere Köprüsü, Kuşkayası Anıtı ve Ağlayan Ağaç, bölge içinde gezmekten keyif alabileceğiniz duraklar. Amasra’da görülmesi gereken yerler için Amasra’da gezilecek yerler yazımıza göz atabilirsiniz.

Orta Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Bafra – Samsun

Bafra Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Samsun’a bağlı bir ilçe olan Bafra, geniş bir gezi rotası sunuyor. Türkiye’nin en uzun akarsuyu olarak bilinen Kızılırmak, buradan denize dökülüyor. Kızılırmak aynı zamanda Bafra Ovası’nın oluşmasına da vesile olmuştur. Bafra’yı ziyaret ettiğinizde Kızılırmak’tan sonra görmeniz gereken yerlerin başında kesinlikle Kuş Cenneti geliyor. 400’den fazla kuş cinsine ev sahipliği yapan Kuş Cenneti, nesli tükenme tehlikesi altında olan çok sayıda kuşla karşılaşabilirsiniz. Bafra’da ayrıca Liman Gölleri ve Balık Gölleri adı verilen bölgeleri yerinde inceleyebilirsiniz. Farklı bir kırsal deneyim içinse İkiztepe ve Yeşilyazı köylerini notlarınız arasına almalısınız. Özellikle Yeşilyazı köyü, denize girmek isteyenler için bulunmaz bir nimet. Bu arada uyarmakta var, Karadeniz’in erin ve hırçın dalgalarına karşı dikkatli olmalısınız.

Ilgaz – Çankırı

Ilgaz Dağı Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Aslında Çankırı, tam anlamıyla Karadeniz Bölgesi’ne ait bir şehir değil; ancak kuzeyde yer alan Ilgaz’ın büyük çoğunluğu Karadeniz Bölgesi’nin sınırları içinde yer aldığı için bu listede olmayı fazlasıyla hak ediyor. Ilgaz denildiği zaman akla gelen ilk şey doğal olarak Ilgaz Dağları. Dolayısıyla buranın özellikle kış turizmin gözbebeği olduğunu vurgulamalıyız. Ülkemizin en popüler kayak merkezlerinden biri olan Ilgaz Dağı, yaklaşık olarak 2500 metre yüksekliğe sahip. Kayak merkezi hakkında detaylar Ilgaz Kayak Merkezi yazımızda.

 

İnceburun – Sinop

İnceburun Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Sinop bilindiği üzere ülkemizin kuzey yönü itibariyle en uç şehri. İnceburun ise Sinop’un da en uç noktası durumunda. Sadece bu özelliği bile İnceburun’a gelmeyi heyecanlı kılan bir öğe. İnceburun, aslında kendisiyle aynı adı taşıyan feneriyle meşhur.  1863 senesinden bugüne miras kalan İnceburun Feneri, son derece ihtişamlı bir görüntüye sahip. Fenerin yerde uzunluğu yaklaşık olarak 40 metre civarında. Fenerin ziyarete açık saatlerinde en yüksek noktasına çıkabilir, manzarayı izleyebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz. İnceburun çevresinde çadır kurmak adına uygun yerlerin olması, buraya olan ilginin son dönemde artmasına neden olmuş durumda. Sinop gezileriniz için Sinop gezilecek yerler yazımıza göz atın.

Zile – Tokat

Zile Kalesi Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Orta Karadeniz’de yer alan Tokat’ın en önemli ilçelerinden biri olan Zile’nin en önemli özelliği Sezar’ın tarihe geçen “Geldim, gördüm, yendim” cümlesini burada sarf etmesidir. Özellikle Turhan bölgesine oldukça yakın bir konumda olan Zile’de 4 bin yıllık bir tarihten söz edebiliriz. Üzüm, pekmez ve kirazıyla ünlü olan ilçede yılın her dönemi pek çok festival organize ediliyor. Zile KalesiElbaşoğlu CamiiMaşathöyük, bölgede keşfetmekten mutluluk duyacağınız yerler arasında yer alıyor. 


Yorumlar

Yorum Yap