İzmir Karşıyaka Hakkında Bunları Biliyor Musunuz.?

İzmir Karşıyaka Hakkında Bunları Biliyor Musunuz.?

 

Karşıyaka'da Zübeyde Hanım Anıt Mezarını Ziyaret Ettinizmi.? 

Zübeyde Hanım : 14 Ocak 1923 günü 66 yaşındayken vefat etti. Batı Anadolu da uzun süreli bir geziye çıkmak üzere 14 Ocak 1923 günü akşamı özel treni ile Ankara dan ayrılmış bulunan Gazi Mustafa Kemal Paşa, 15 Ocak günü Eskişehir'e geldi. Annesinin ölüm haberi kendisine iletildi ama o planlanmış yurt gezisine devam etti. Mustafa Kemal Paşa, 27 Ocak 1923 günü Manisa üzerinden İzmir-Karşıyaka istasyonuna geldi. Her zaman olduğu gibi önce annesini, bu sefer kabri ziyaret etti. O gün annesinin mezarı başında duygu dolu bir konuşma yaptı. Annesini İzmirlilere emanet ettiğini söyledi.

Karşıyaka'da  Latife Hanım Anı evini Ziyaret Ettinizmi.? 

Latife Hanım : Şimdiki Latife Hanım Köşkü, Zübeyde Hanım için hazırlandı ve Latife Hanım müstakbel kayın-validesiyle ilgilendi ama maalesef Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923'te vefat etti. Latife Hanım daha sonra İstanbul'a yerleşti ve orada 1975 yılında vefat etti. Köşk bugün Anı Evi'dir.

Karşıyaka'da Atatürk, Zübeyde Hanım ve Kadın Hakları Anıtını Ziyaret Ettinizmi.? 

Atatürk, Zübeyde Hanım ve Kadın Hakları Anıtı : İlk hali 1972 yılında inşa edilen Karşıyaka’nın simgesi Atatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı 2018 yılında yeniden yapılarak boyu 41.7 metreye yükseltildi. 7 bin metrekarelik Anayasa Meydanı içinde yer alan Anıt, dikit plakaları sarmalayan bronz bir kuşaktan oluşmaktadır. Bronz kuşak üzerinde Atatürk, annesi Zübeyde Hanım ve çeşitli meslek dallarında uğraş veren Türk kadınını simgeleyen kabartma figürler yer almaktadır. Anıt’ın alt kısmında ise, Cumhuriyet tarihine yön veren kadınların ölümsüzleştirildiği Kadına Saygı Müzesi bulunmaktadır.

Karşıyaka'da Şehit Diplomatlar Anıtını Ziyaret Ettinizmi.? 

28 Nisan 1984 : Tahran Türk Büyükelçiliği’nde çalışan Elçilik Sekreteri Şadiye Yönder’i elçiliğe götüren kocası Işık Yönder’i aracında iki Ermeni terörist katletmiştir. Saldırının sorumluluğunu ASALA üstlenmiştir.  

04 Mayıs 1982 : ABD'de serbest ticaret yaparken 1971'de Türk Hükümeti kendisine Fahri Konsolosluk verdi. ABD - Boston Fahri Başkonsolosu Orhan Ragıp Gündüz Ermeni bir teröristin saldırısı sonucu şehit edilmiştir. Olayı ESAK (JCAG) üstlenmiştir.

 


Yorumlar

Yorum Yap