Likya Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Musunuz.?

Likya Bölgesi Hakkında Bunları Biliyor Musunuz.?

 
1- ÇALIŞ PLAJI
Bölgedeki en güzel plajlardan biri olan Çalış Plajı, kilometrelerce uzunluktaki geniş plajının yanı sıra otel, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarıyla konuklarına sesleniyor.
Akşamları ılık ılık esen yaz esintilerine karşı yürümek isteyenler için muhteşem bir görsel şölen sunan Çalış Plajı, aileler için ideal bir tatil mekanı olarak da beğeni kazanıyor.
 
2-ÖLÜDENİZ
Muğla – Fethiye'de yer alanÖlüdeniz, plajıyla ünlü beldelerimizden biridir. 2006 yılında dünyanın en güzel kumsalı seçilen bu plaj sezon boyunca pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Mavi bayraklı denize sahip Ölüdeniz Plajı, Avrupa'da Blue Lagoon olarak bilinmektedir ve tertemiz kumsalıyla ön plana çıkmaktadır. Fethiye merkez ile Ölüdeniz arası mesafe 11 km'dir. ..

3-PASPATUR ÇARŞISI
"Eski Kent" anlamına gelen ismiyle her yıl binlerce turistin ziyaret durakları arasındaki Paspatur Çarşısı, Fethiye'nin en eski yerleşim noktalarından biri olarak bilinir. ...

4-TLOS
Bir Likya Kenti olan Tlos Antik Kenti, mitolojide adı geçen kanatlı Pegasus atının sahibi olan Bellaforonte'nin yaşadığı yer olarak bilinir.

5-KIDRAK PLAJI
Fethiye-Ölüdeniz'de bulunan Kıdrak Koyu, bölgenin en gözde kamp yerleri arasındadır. Koy Ölüdeniz Plajı'na yakın uzaklıkta kalıyor. 

6-ON İKİ ADALAR
Fethiye Oniki Adalar, gerek yerli gerek yabancı turistler tarafından yaz sezonu boyunca ziyaret edilen ve ziyaretçilerine muhteşem bir tatil olanağı sunan Muğla – Fethi'de yer almaktadır. Hem Fethiye hem de Göcek'ten düzenlenen günübirlik tekne turlarıyla keşfetme şansı yakalayacağınız adalar, eşsiz detaylarıyla gün doğumundan batımına kadar tatilcilerin vazgeçilmez duraklardan biri haline gelmiştir. 

7-KRAL MEZARLARI
Fethiye'nin doğal güzelliğinin yanı sıra tarihi değerleri de görülmeye değer, muhteşem yapılardır. Fakat nedense günümüzde sadece yaz aylarının vazgeçilmez tatil bölgesi olarak kabul edilmiş. Aslında Fethiye Türkiye'nin zengin tarihini gözler önüne seren bölgelerimizden biridir aynı zamanda. ...

8-KABAK KOYU
Kabak Vadisi, Fethiye Ölüdeniz'den sonra yola devam ettiğinizde Faralya Köyü'nü, Kelebekler Vadisi'ni geçerek ulaşacağınız, eşsiz manzarası olan bir yer. Gördüğünüzde Türkiye'de hala böyle yerler kalmış mı, diyorsunuz. ...

9-KELEBEKLER VADİSİ 
Fethiye Kelebekler Vadisi, Türkiye'nin tarih ve turizm cenneti olarak nitelendirilen Muğla'nın, Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz sınırları içerisinde bulunan doğal bir cennettir. Ev sahipliği yaptığı endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde yer alan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'de 1. derecede doğal sit ilanı edilerek her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. ...

10-SAKLIKENT KANYONU
Yakın bir zamanda bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilen Saklıkent Kanyonu, yaklaşık olarak 15 kilometre uzunluğundadır ve Muğla'nın Fethiye ilçesine oldukça yakındır. 

11-DALYAN -İZTUZU PLAJI
ztuzu Plajı son yıllarda adını sansasyonel bir şekilde duyursa da orası benim için halen Türkiye'nin en güzide yerlerinden. İztuzu, doğayı korumayı yanlış anlayan zihniyetler tarafından yok edilmeden mutlaka görülmesi ve sahip çıkılması gereken bir yer. Yaklaşık olarak 4,5 kilometre sahil uzunluğuna sahip. Deniz suyu ile tatlı suyun birleştiği yer arasında kalmış ender kumsallardan da biri olan İztuzu'nda doğa, su ve kum bir harika. Buraya, Turtle Beach yani Kaplumbağa Plajı da deniliyor. Böyle denmesinin nedeni ise caretta carettaların yumurtalarını bırakmak için bu sahili tercih etmesi.


Yorumlar

Yorum Yap