Doğu Anadolu Turu Tur Programı

DOĞU ANADOLU TURU / 8 GECE 9 GÜN

KAPADOKYA – KAYSERİ – MUNZUR – OVACIK -  ELAZIĞ – TATVAN
AHLAT – AKDAMAR ADASI – VAN – MURADİYE ŞELALESİ – İSAK PAŞA SARAYI
KARS – ANİ HARABELERİ – SARIKAMIŞ – ERZURUM – ERZİNCAN – SİVAS

Kalkış Yerleri: *18:00 Mavibahçe Mavi Bahçe Önü *18:10 Bostanlı İskele *18:15 Karşıyaka Anıt Önü *18:40 Üçkuyular Fahrettin Altay Ziraat Bankası Önü *19:00 Hatay Üçyol Otobüs Ofisleri Önü *19:15 Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi önü
PROGRAM
TUNCELİ, OVACIK, MUNZUR'LU SÜPER PROGRAM

HAREKET NOKTALARI

*18:00 Mavibahçe Mavi Bahçe Önü
*
18:10 Bostanlı İskele
*
18:15 Karşıyaka Anıt Önü
*
18:40 Üçkuyular Fahrettin Altay Ziraat Bankası Önü
*
19:00 Hatay Üçyol Otobüs Ofisleri Önü
*
19:15 Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi önü
SERVİS DANIŞMA: 0545 300 60 65

Rezervasyon anında lütfen biniş yerinizi kesinleştiriniz.

1. GÜN: İZMİR HAREKET – AFYON - KONYA - AKSARAY
Akşam belirlenen noktalardan siz değerli tur misafirlerimizi aldıktan sonra hareket ediyoruz. Güzel bir yolculuk ve molalarla birlikte sabah saatlerinde AKSARAY’da oluyoruz.

2. GÜN: AKSARAY – KAYSERİ – DARENDE - MALATYA
Sabah saatlerinde Aksaray Ağaçlı Tesislerinde alacağımız (extra) sabah kahvaltısından sonra yolculuğumuza devam ediyoruz. İlk durağımız olan Kayseri’ye ulaşıyoruz. Burada görkemli olduğu kadar tarihi de olan neredeyse 800 yıllık Hunat Hatun Külliyesi‘ni geziyoruz. Bu Külliye Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın eşi Mahperi Hunad Hatun tarafından inşa ettirilmiştir. Kesme taştan inşa edilmiş olan bu Külliye içerisinde Cami, medrese, hamam ve türbe bulundurur. Cami'nin minaresini çok daha sonradan Sultan II. Abdülhamit yaptırmıştır. Külliye'yi gördükten sonra Kurtuluş Savaşı sırasında Kuvayi Milliye Binası olarak kullanılan Saat Kulesi’ni göreceğiz. 1906 yılında yine II. Abdülhamit tarafından inşa ettirilen bu kuleden, Mustafa Kemal Paşa kurtuluş savaşı sırasınca halka hitap etmiştir. Sonrasında ise 1700 yıllık Kayseri Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Bu kale İç kale ve Dış kale olarak ayrılır, Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilmiş olup Bizans ve Selçuklu zamanında da restorasyon görmüştür. Kale gezimizin ardından Kayseri'nin meşhur, eski çarşısı olan Pastırmacılar Çarşısında alışveriş için serbest zaman vereceğiz. Alışverişimiz sonrası Kayseri’den ayrılıp Malatya’ya doğru yolculuğumuza başlayacağız. Yeşil vadiler ve göllerin güzel manzaraları eşliğinde Darende üzerinden kayısının başkenti Malatya’ya doğru yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bulunan Battal Gazi Türbesi'ni ziyaret ediyoruz. Burası Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad'ın annesi Ümmühan Hatun tarafından yaptırılmış bir türbe olup sonrasında ek binalar ile Osmanlı döneminde bir Külliye'ye dönüştürülmüştür. Türbe'den sonra 800 yıllık, taş ve tuğladan yapılmış ve yine Selçuklu zamanında inşa olmuş Malatya Ulu Camii'yi sonrasında ise şehrin ticari önemini gösteren ama ticari olduğu kadar askeri anlamda da kullanılabilecek, IV. Murad devrinde yapılmış Mustafapaşa Kervansarayı'nı ziyaret edeceğiz. Gezilerimiz sonrası dinlenmek için otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve Konaklama Otelimizde.

3.GÜN: MALATYA - MUNZUR – OVACIK – TUNCELİ - ELAZIĞ
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıyoruz. Ardından Malatya merkezde, Şire pazarında alışveriş yapabilmeniz adına kısa bir serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımız sonrasında panoramik şehir turuna çıkacağız. Şehir turumuzda Atatürk Evi'ni göreceğiz. Burası öneceden 19. yüzyılda inşa olmuş bir Geç Dönem Osmanlı yapısıdır. Fakat 1931 yılında Atatürk Malatya'yı ziyaretinde burada konaklamıştır. Günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Sonrasında tarihi Malatya evlerinin bulunduğu Beş Konaklar mevkii'ni göreceğiz. Beş Konaklar, geleneksel Malatya evlerinin karakteristik yapısını çok iyi yansıtırlar ve yan yana beş konuttan oluşmuşlardır. Sonrasında Eski Malatya (Battal Gazi) gezilerini de tamamlayıp Malatya’dan ayrılıyoruz. Malatya'dan ayrıldıktan sonra Tunceli’ye geçiyoruz. Merkezde vereceğimiz kısa serbest zaman sonrası Ovacık’a ulaşıp yörede yetiştirilen organik ürünlerin satıldığı bir dükkanda alışveriş yapıyoruz. Alışveriş sonrası 1971 yılında Milli Park ilan edilmiş, akarsuları, zengin bitki örtüsü ve biyolojik çeşitliliği ile ünlü Munzur Vadisi’sinden geçiyoruz. Orada Munzur Suyunun çıktığı, yöre halkı tarafından kutsal kabul edilmiş, sarp kayalardan akan ve 40 su kaynağından oluşan Munzur Gözeleri’ne ulaşıyoruz. Burada doğanın bu mucizesini yerinde görme ayrıcalığını yaşıyoruz. Son olarak Munzur Baba Türbesini‘ni ziyaret edip Elazığ’a dönüyoruz. Elazığ'a vardığımızda, MÖ. 8'inci yüzyıldan kalma, Urartular döneminde inşa edilmiş, iç ve dış surları olan Harput Kalesini görüyoruz. Harput Kalesi tarih boyunca bir çok devletin hükmü altına girmiş ve bir çok restorasyon görmüştür. Bir diğer adı da "Süt Kalesi"dir. Efsane'ye göre Kale'nin yapımında su kıtlığı yaşanması nedeni ile harçlarında su yerine süt kullanılmıştır, bu sebeple de "Süt Kalesi" denmiştir. Kale gezimiz sonrasında şehir manzarasını en güzel şekilde görebileceğimiz bir noktada yapılmış ve İtalya’daki Pisa kulesinden çok daha eğri bir biçimde yüzyıllardır ayakta duran Harput Ulu Camiini ziyaret ediyoruz. Harput Cami tahminlere göre 12. yüzyılda, Artuklu Devleti tarafından inşa edilmiştir. Yapımında bolca tuğla kullanılmış olan caminin minaresinin yaşanan bir deprem sonucu eğri olduğu sanılmaktadır. Gezilerimiz sonrası akşam yemeği ve konaklamayı otelimizde yapıyoruz.

4.GÜN: ELAZIĞ – TATVAN – SELÇUKLU MEZARLIĞI – AKDAMAR ADASI – VAN
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıp, keyifli geçecek yolculuğumuzda muhteşem Anadolu manzaralarıyla birlikte Tatvan’a ulaşıyoruz. Tatvan'da ilk durağımız Emir Bayındır Kümbeti. Burası 500 yıllık, Akkoyunlu Devleti zamanında, Sultan Yakub'a karşı bir isyanda öldürülen Türkmen Beyi Emir Bayındır adına inşa edilmiş bir anıtmezardır. Sonrasında Erzen Hatun Kümbeti'ni ziyaret edeceğiz. Erzen Hatun Kümbeti, 600 yıl önce ölen Emir Ali'nin kızı için inşa edilmiş, üzerinde bulunan geometrik dekorasyonlar, bitki motifleri ve kesme taşlar ile oldukça zarif bir kümbettir. Kümbetleri gezdikten sonra öğle yemeğimizi de Tatvan’da alıyoruz.  Dünyanın en büyük Türk-İslam mezarlığı olarak bilinen ve kökenleri Hitit ve Hatti'ye kadar dayanan, bizim Selçuklu Mezarlığı diye bildiğimiz bölgeyi hüzünlü ve tarihi eserleri ziyaret ediyoruz. Tarihi eserleri ziyaret ettikten sonra Artos dağı eteklerinde kurulan ilçemiz Gevaş’a ulaşıyoruz. Van Gölü‘nün hüzünlü hikayesini sularına yansıtan tekne turu ile Akadamar Adası‘na geçiyoruz. Van gölü içerisinde kalan Akdamar Adası ve ada üzerinde yer alan Kutsal Haç Kilisesi Türkiye'de görülmesi gereken tarihi yerlerin başında geliyor. Kilise orta çağ Ermeni mimarisinin önemli eserlerinden biri olup içinde ve dışında çeşit çeşit fresk ve figürler yer alır. Van gölünde küçük ve izole bir konumda olması nedeni ile de bir zamanlar içersinde Kudüs'ten getirilen gerçek haçın bir parçasının saklandığı düşünülüyor. Ada gezimizin ardından bu kez Tarihi M.Ö 9. yüzyıla dayanan ve Urartular tarafından, sarp kayaların üzerine, bölgeye hakim bir şekilde inşa edilmiş ve zamanında Urartuları işgal etmek isteyen bir çok güçlü devleti de vazgeçirmiş olan Tuşba Kalesi'ni (Van Kalesi) ziyaret ediyoruz. Bu eşsiz yapıyı ziyaretimizin ardından, akşam yemeği ve konaklama için otelimize geçiyoruz.

5.GÜN: MURADİYE ŞELALESİ – İSHAK PAŞA SARAYI – ANİ HARABELERİ -  KARS
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp turumuza devam ediyoruz. Turumuzda ilk durağımız Van’ın ilçeyle aynı adı taşıyan Muradiye Şelalesi ve Şeytan Köprüsü oluyor. Muradiye Şelalesi doğal güzelliği ile bizleri kendisine hayran bırakıyor. Şeytan Köprüsü de aynı şekilde iki kayalık uçurumun arasına ve Mahi Çayı'nın üzerine kurulmuştur. 19. yüzyılda inşa edilen köprünün bir kısmının çok dar olması ve insanların sık sık düşmesi sebebi ile halk tarafından zaman içersinde "Şeytan Köprüsü" diye anılmaya başlanmıştır. Burada alacağımız serbest zaman ve fotoğraf molamız sonrası turumuza Tendürek Dağı Geçidi'nden geçerken katılaşmış lavları, Çaldıran Ovası'ndan geçerken 1514 yılında Yavuz Sultan Selim ile Safevi hükümdarı Şah İsmail arasındaki büyük savaşın geçtiği alanları göreceğiz. Sonrasında 5137 m yüksekliği ile ülkemizin en büyük dağı olan Kutsal Ağrı Dağı’nın (5165 m) büyüleyici etkisi altına giriyoruz ve Doğubayazıt’a varıyoruz. Öğle yemeği için vereceğimiz serbest zaman sonrasında Çıldır Oğullarından II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685'te yaptırılan, 1784'te son şekli verilen Osmanlı İmparatorluğu'nun Lale Devrindeki son büyük anıt yapısı İshak Paşa Sarayı’nı geziyoruz. Ardından 17. yüzyılda yaşayan ve Mem-u Zin adlı eseriyle bilinen edebiyatçı, şair, astronom ve İslam âlimi olan Ahmed-i Hani’nin makamını görüp Ermenistan sınırında yer alan bölgenin en önemli yerleşim alanı olan ve günümüzde terkedilmiş vaziyette bulunan Ani Harabeleri’ne gidiyoruz. Ani Harabeleri Türk fethi öncesi Ermenistan Krallıığının başkenti olup oldukça gelişmiş bir yer idi. Aynı zamanda Ermeni Hükmü öncesi M.Ö 7.-8. yüzyıla dayanan bir Urartu varlığının izlerine de rastlanmaktadır. Selçuklular dönemine geldiğimizde Anadolu'ya girerken fethettikleri ilk yerlerin arasında gelmektedir. Yıllar boyunca depremler ve savaşlar nedeni ile hasar görmüş ve en sonunda günümüden tahmini 400-500 sene evvel tamamı ile terk edilmiştir ce dolayısı ile Ani Harabeleri adını almıştır. Ani Harabeleri de gezdikten sonra Kars’ a ulaşıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.
Dileyen misafirlerimiz bu gece Kafkas Gecesi eğlencesine katılabilirler.

6.GÜN: KARS – SARIKAMIŞ – KATERİNA KÖŞKÜ - ERZURUM
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp, Kars şehir turumuza başlıyoruz. Kars merkezde geniş sokakları, planlı yerleşimi, Ruslardan kalan binaları, kentin tarihi yapılarını panoramik olarak görme imkanı bulacağız. Vali Konağı ve civarındaki taş binalar, Ortodoks Kilisesi (Merkez Camii), Demir Köprü, İsmet Paşa İlköğretim Okulu, Hekim Evi (Opera Binası), Fevzi Paşa İlköğretim Okulu, Alexander Nevski Kilisesi (Fethiye Cami), Kars Kalesi, Tren Garı, Taş Köprü, 12 Havariler Kilisesi, Kars Müzesi göreceğimiz yerler arasında. Kars gezimizin ardından Sarıkamış’a doğru yola çıkıyoruz. Sarıkamış’ta Katerina Köşkü'nü göreceğiz. 19. Yüzyılda Rus Çarı II. Nikola tarafından yaptırılan ve tek çivi dahi çakılmadan inşa edilen bu köşk, av köşkü ve ana köşk gibi iki ayrı bölüme ayrılmıştır. Köşk ziyaretimiz sonrasında yolumuzun üzerindeki Şehitler Anıtı'nı ziyaret ediyoruz. Burada 1. Dünya Savaşı'nda Kafkas cephesinde bu vatan için canlarını vermiş aziz şehitlerimizi yad edeceğiz. Sonrasında Öğle yemeği molamızı alıp Erzurum’a geçiyoruz. Akşam saatlerinde Erzurum'da oluyoruz. Erzurum’a varınca ilk olarak Selçuklu mimarisinin şaheserlerinden ve Erzurum kentinin de sembollerinden ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE'yi göreceğiz. Bu medreseye aynı zamanda Sultan'ın kızı tarafından yaptırıldığı düşünüldüğü için Hundi Hatun Medresesi de denmektedir. Medrese gezimiz sonrası 900 yıllık Ulu Cami'yi, onun sonrasında ise en büyüğünün Emir Saltuk'a ait olduğu düşünülen Türk-İslam Mimari'sinin eski ve güzel örneklerinden olan Üç Kümbetleri göreceğiz. Aynı zamanda içerisinde eşsiz eserlerin bulunduğu 700 yıllık Yakutiye Medresesi'ni göreceğiz. Bu çok kıymetli ve tarihi yerleri gezimizin ardından Oltu Taşı alışverişi için Kanuni Sultan Süleyman'ın Sadrazamı tarafından inşa edilmiş 450 yıllık Taşhan Rüstempaşa Kervansarayı’ da serbest zaman alıyoruz. Gezilerimiz sonrası akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

7.GÜN: ERZURUM – GİRLEVİK ŞELALESİ - ERZİNCAN – SİVAS Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp, Erzincan’a doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Tercan – Mama Hatun Türbesi ile Kervansarayını ziyaret ediyoruz. Bu Külliye 800 yıllık olup, dilimli bir gövde külaha ve onu kuşatırken yükselip alçalan çevre duvara sahip olduğu için mimari açıdan eşsizdir. Sonrasında Erzincan’da bulunan bir doğa harikası Girlevik Şelalesi’ne geçiyoruz. Burada alacağımız serbest zamanda bol bol fotoğraflar çekip çay içebilirsiniz. Molamız sonrası Erzincan’a doğru devam ediyoruz. Erzincan’da alacağımız öğle yemeğimizin ardından Sivas’a doğru yolumuza devam ediyoruz. Sivas’a ulaştıktan sonra 1892 yılında Sivas Lisesi olarak yaptırılan ve 1981 yılına kadar Sivas Lisesi olarak kullanılan Cumhuriyet’in ilanı sürecinde halkın birlik, beraberlik ve bütünlüğünün temellerinin atıldığı en önemli yerlerden biri olan Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi'ni geziyoruz. Sonrasında Anadolu Selçuklular zamanında inşa edilmiş, 800 yıllık bir tıp-araştırma medresesi olan Şifaiye Medrese’sini ziyaret ediyoruz. Ardından Çifte Minareli Medrese, 19. yüzyılda Sivas Valisince yaptırılmış Hükümet Konağı, 1821 yılında inşa ettirilmiş Paşa Camii ve Moğol İstilası öncesinde surları güçlendirilmiş iki bin yıllık Sivas Kalesi'ni ziyaret edeceğiz. Tüm bu ziyaretlerimiz sonrası Aslanlı çeşmeden su içebileceğiniz, üst katında Nargile keyfi yaparak şehri izleyebileceğimiz veya dileyen konuklarımızın alışveriş yapmaları için Taşhan’da vereceğimiz serbest zamanın ardından dinlenmek üzere otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

8.GÜN: SİVAS – GÖREME - KAPADOKYA
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltımızın ardından otelimizden ayrılıp, Kayseri üzerinden Kapadokya’ya yolculuğumuza başlıyoruz. Bölgeye ulaştığımızda Kapadokya'nın en güzel yerlerinden Göreme Açık Hava Müzesi’ni geziyoruz. Bizleri Doğu Roma (Bizans) kalma Ortodoks Hristiyanlık Kiliseleri olan Kaya kiliseleri (Elmalı, Yılanlı, Barbara Kiliseleri) karşılıyor. Bu kaya kiliseleri, içerisinde Hristiyanlık tarihinde yaşanan önemli olayları anlatan sanatsal ikonagrafiler ile ünlüdür. Bin yıllık bu ikonagrafilerin eşsiz sanatını görünce etkilenmeden duramayacak ve tarihin içinde kaybolacaksınız. Kilise gezimiz ardından yemekhane, mutfak, kiler ve İncil’in baştan sona resmedildiği Tokalı Kilise müzede göreceğimiz yerler arasında olacak. 10. yüzyılda inşa edilmiş olan bu kilise 4 ana bölümden oluşmakla beraber içerisinde "Müjde", "Bakireliğin İspatı", "Doğum" gibi bir çok önemli ikonaları içermektedir. Sonrasında yörede üretilen şarapların tanıtıldığı şarap mahzenlerini gezip Kapadokya’nın lezzetli şaraplarını tatma imkânı buluyoruz. Kapadokya’nın simgesi haline gelen Üç güzellerde' de vereceğimiz fotoğraf molamızın ardından otelimize dönüyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde. 
NOT: Dileyen konuklarımıza (extra) KAPADOKYA GECESİ EĞLENCESİ'ne katılıyoruz.

9. GÜN : SULTANHANI - AFYON - İZMİR 
Otelimizde alacağımız sabah kahvaltısının ardından otelimizden ayrılıp tarihi ipek yolu üzerindeki, Selçuklu mimarisi hanlarından en büyüğü olan, Sultanhanı Kervansarayı'nı ziyaret ediyoruz. Sultanhanı Kervansarayı neredeyse 800 yıllık bir yapı olup Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad tarafından yapılmıştır. II. Gıyaseddin Keyhüsrev zamanında da genişletilmiştir. Yazlık kısmında geometrik şekillerle süslenmiş harika bir portalı bulunmaktadır ve Selçuklu süsleme sanatının en güzel örneklerinden birisini oluşturur. Aksaray'daki gezimizi tamamlayıp, yoldaki gerekli molaların ardından uygun saatlerde İzmir’de oluyoruz. Bir sonraki KARETUR organizasyonunda buluşmak dileğiyle sizlerle vedalaşıyoruz. 

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER
7 Gece Otel Konaklama (4*, 5* Hotel Konaklamaları )
Lüks Otobüsler İle Ulaşım
Çevre Gezileri
Zorunlu Seyahat Sigortası
Profesyonel Rehberlik Hizmetleri

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER
Tüm Öğlen Yemekleri ve ilk gün sabah kahvaltısı
Extra belirtilen organizasyonlar
Tüm Yemeklerde alınan İçecekler
Otellerdeki yapılan ekstra harcamalar
Dolmuş ve Tekne ücretleri
Milli Park Girişleri Müze ve Ören yeri girişleri

DİĞER BİLGİLER
Kalkış Yerleri
  Notlar

  İptal Şartları
  https://karetur.com/munzurlu-buyuk-dogu-anadolu-turu

  Şair Eşref Bulvarı No:22 Karaahmetoğlu İş Merkezi D:104, Çankaya - Konak / İZMİR
  +90 232 441 7300


  Bu çıktı 06.12.2022 00:26 tarihinde verilmiştir. tur programında ve fiyatlarında değişiklik yapabilir. Lütfen rezervasyon anında yeniden kontrol ediniz.